Jak napisać dobre CV?
Curriculum Vitae to najważniejszy dokument, który jest niezbędny w trakcie poszukiwania pracy. Stanowi podsumowanie doświadczenia, edukacji, kwalifikacji i umiejętności kandydata. Rekruter poświęca zaledwie kilka sekund na każde otrzymane CV, trzeba zatem poświęcić odpowiedni czas, aby w ich trakcie padła decyzja o zaproszeniu cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Życiorys szyty na miarę
Zabierając się do przygotowywania swojego CV miej na uwadze, że zawsze będzie stanowiło ono bazę do tego, które następnie wyślesz do potencjalnego pracodawcy. Patrząc na kilka ofert pracy dotyczących tego samego stanowiska, ale od innych pracodawców, szybko zauważysz, że różnią się one od siebie. Tym samym twój dokument aplikacyjny również musi się różnić, aby dokładnie pokazywać to, czego szuka w nim specjalista ds. rekrutacji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy chcesz wysłać swoją aplikację, musisz koniecznie dostosować swoje CV. Nie można ukrywać, że może się to okazać żmudnym zadaniem, ale dla dobrej pracy, trzeba je wykonać.

Czytaj więcej: Jak napisać dobre CV?

Przygotuj zapadające w pamięć dokumenty aplikacyjne

Stworzenie i wysłanie niebanalnych i zapadających w pamięć dokumentów aplikacyjnych z pewnością pomoże Ci znaleźć lepszą pracę. Może nawet skłonić przyszłego pracodawcę do stworzenia stanowiska specjalnie dla Ciebie. Musisz go tylko przekonać, że jesteś najlepszy w tym co robisz i przyniesiesz firmie korzyści. Poza dobrym CV, może Ci w tym pomóc list motywacyjny.

Szukaj pracy tam gdzie jej pozornie nie ma Obserwując tylko oferty pracy nie mamy pełnego obrazu rynku. Część stanowisk bowiem obsadzanych jest przy wykorzystaniu systemu poleceń pracowniczych lub wyspecjalizowanych headhunterów. Przygotuj listę firm, w których chciałbyś pracować na określonym stanowisku, dokładnie sprawdź w jakich obszarach działają te przedsiębiorstwa, jakich klientów obsługują i co mógłbyś im zaoferować. Nawet jeśli aktualnie nie szukają pracownika wyślij do nich swoje dokumenty. Pokaż, że dowiedziałeś się wiele o firmie i jesteś zainteresowany pracą właśnie w tym miejscu. W liście motywacyjnym możesz przekonać rekrutera czy szefa firmy, że jesteś osobą, którą warto mieć w swoim zespole. Taka aplikacja zostanie z pewnością zapamiętana i będziesz pierwszą osobą, do której zadzwonią w przypadku pojawienia się potrzeby zatrudnienia nowej osoby – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Czytaj więcej: Przygotuj zapadające w pamięć dokumenty aplikacyjne

6 kroków do zwiększenia zaangażowania w pracy

Aktywna postawa i nastawienie na osiągnięcie sukcesu zawodowego sprawiają, że bardziej angażujemy się w wykonywanie naszej pracy. Stawiając przed sobą i realizując coraz ambitniejsze cele, czujemy również większą satysfakcję, nawet wtedy gdy podejmujemy się męczących czy czasochłonnych zadań.

Nieustanne dążenie do sukcesu może jednak w pewnym momencie spowodować znaczący spadek wydajności. Jeśli nastrój i morale pracownicze pogarszają się z każdym dniem, może być to pierwszy syndrom wypalenia, który w konsekwencji spowoduje również obniżenie efektywności i oddalenie się od zawodowego celu. Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl, przedstawia sześć kroków, które warto podjąć, by skutecznie „wrócić do gry”, w przypadku, gdy notujemy znaczący spadek zaangażowania w pracę.

Czytaj więcej: 6 kroków do zwiększenia zaangażowania w pracy

Nudzisz się w pracy? Sprawdź jak temu zaradzić!

Oczywiście najlepiej byłoby gdyby nudy w pracy dało się uniknąć. Czasem jednak zdarzają się takie dni, kiedy utkniemy w zadaniu, za którym nie przepadamy albo firma chwilowo zwalnia obroty i trzeba czekać na powrót do lepszej formy oraz zwiększenia liczby obowiązków. W takiej sytuacji najlepiej jest podjąć działania, które zapobiegną „odpływaniu” w godzinach pracy.

Weź nowe zadania

Jeśli mamy za mało obowiązków, warto zapytać przełożonego, czy ma zadania, które na stałe nie są przypisane do żadnego pracownika. Jeśli okaże się, że możemy zrobić coś dodatkowego, warto się tego podjąć – zajmiemy wolny czas i pokażemy zaangażowanie. Jeśli nie ma takiej możliwości, możesz zorientować się czy istnieje szansa na tymczasową wymianę części zadań z kolegą z działu. Przyniesie to odświeżenie w pracy, a przy okazji nauczysz się czegoś nowego – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Czytaj więcej: Nudzisz się w pracy? Sprawdź jak temu zaradzić!

Obecnie 30% młodych ludzi jest bez pracy. Za dwa miesiące przybędą kolejne tysiące bezrobotnych absolwentów. Przyczyną ich problemów z wejściem na rynek pracy jest często brak doświadczenie, ale także nieumiejętność postępowania w procesie poszukiwania pracy.. Bezkrytycznie kopiowanie ładnie brzmiących zdań do listu motywacyjnego i ślepe odtworzenie CV według wzoru z Internetu, a następnie wysyłanie dziesiątek identycznych kopii dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców to przyczyna wielu porażek. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Czytaj więcej: Czy najlepszy poradnik roku zmniejszy bezrobocie absolwentów?